شعبده های منتال

منتال و منتالیست چیست؟

منتال یکی از سبک‌های شعبده است که در آن هنرمند توانایی‌های ذهنی پیشرفته‌ای را به نمایش میگذارد.

این اجراها ممکن است شامل: هیپنوتیزم، ریاضیات و روانشناسی باشند و شخص سعی دارد نمونه‌ای از تله پاتی، پیشگویی یا کنترل ذهن را به نمایش بگذارد.

برخی افراد مانند درن براون قبل از اجرا به تماشاگران خود میگویند آنچه که میبینند غیرواقعی است اما برخی هم میخواهند مخاطبانشان نمایش را کاملا باور کنند.

جالب است بدانید که منتالیست ها هیچ قدرت ماورایی و فرابشری ندارند بلکه تمام تکنیک ها و فنون به کار رفته در اجراهای آنها یا علمی است یا ترفندها و حقه های شعبده بازی.

در منتال عمدتا از علومی مثل روانشناسی و ریاضیات و گاهی هم از هیپنوتیزم، شیمی و فیزیک استفاده میشود اما کل ماجرا در شاخه سرگرمی‌های ذهنی جای میگیرد.

یک مثال آموزشی از منتال

به عنوان مثال اگر شما 4 کارت با تصاویر مختلف در برابر چشمان یک نفر قرار بدهید و به او بگویید یکی را انتخاب کند، از نظر علم ریاضی احتمال اینکه هرکدام از کارت‌ها انتخاب شوند، یک چهارم یا 25 درصد است.

منتال چیست

اما حالا اگر علم روانشناسی هم وارد این کار کنید ماجرا کمی فرق میکند.

مثلا اگر یکی از کارت ها را به رنگ مشکی دربیاورید و به مخاطب بگویید من از قبل میدانم که کدام کارت را انتخاب خواهی کرد، در این صورت احتمال اینکه مخاطب کارت مشکی را انتخاب کند بسیار کم است!

به این دلیل که با خودش فکر میکند که این کارت با بقیه فرق میکند، پس من آن را انتخاب نمیکنم.

اگر باور نمیکنید کافیست امتحان کنید!

کارت دوم منتال

دقت کنید که اگر نگویید من از قبل میدانم که کدام کارت انتخاب میشود، آنوقت ممکن است او کارت مشکی را انتخاب کند، اما وقتی این جمله را میگویید او دلش میخواهد شما را به چالش بکشد و شما موفق نشوید، به همین خاطر احتمال بسیار کمی وجود دارد که کارت مشکی را انتخاب کند.

پس احتمال اینکه سه کارت دیگر انتخاب شوند بالاتر میرود.

حالا اگر شما قبل از اینکه از سوژه بخواهید یک کارت را انتخاب کند، زبانتان را نشان داده باشید چه؟

درست حدس زدید، او کارتی که شکلک آن زبانش بیرون است را انتخاب نمیکند.

این یک تکنیک روانشناسی است، فقط به خاطر اینکه گفته‌اید من میدانم چه کارتی انتخاب خواهد شد، باعث شده‌اید انتخاب ها محدود شوند.

منتالیست‌ها با این تکنیک‌ها انتخاب‌های شما را محدود میکنند، گاهی هم همه نتایج ممکن را در گوشه و کناری قایم کرده‌اند و وقتی نتیجه انتخاب اعلام میشود، پیشگویی خود را رو میکنند.

در این مثال تا حدودی یک منتال ساده را برای شما شرح دادم که متوجه روند کار بشوید.